Alışverişin Ayak Sesi İstanbul’dan Geliyor!

Özellikle tatile ya da seyahate gidilen yerlere özgü ürünlerin satın alınması, yöresel alışveriş turizmi kapsamında gerçekleşiyor. Ancak son yıllarda ülkelerin alışveriş turizminden kazandığı geliri yükseltmek için düzenledikleri ‘Shopping Fest’lerde bu kapsamda değerlendirilebilir. Zira son yıllarda ülkelerin bu yöndeki atakları ekonomilerini ciddi oranda etkilemiş durumda. Bu doğrultuda bazı ülkelerde shopping destinasyonları oluşmaya başladı bile. Bu destinasyonlar arasında öne çıkanlar New York, Paris, Barselona, Venedik ve İstanbul.

Alışveriş turizmi ile ilgili yapılan küresel araştırmalarda, kadınların erkeklere oranla daha fazla harcama yaptıkları tespit edilmiş. Kadınların alışveriş tutkusu, turizmde de kendini göstermiş. Paris’e alışverişe giden kadınlar turizm yöneticilerinin dikkatini çekmiş olacak ki, dünyanın farklı bölgelerinde de bu tarz alışveriş hatları ve indirim kampanyaları düzenleniyor[1].

Alışveriş turizminde dünyada öne çıkan bir destinasyon olarak İstanbul’da da alışveriş için önemli imkanlar bulunuyor. İstanbul Shopping Fest, Laleli Shopping Fest, GalataModa Shopping Fest dünyanın en büyük markaları, özel butikleri ve tasarım mağazalarının bir arada bulunabileceği fırsatlar… En küçük üründen en büyük parçalara kadar aranılan her şeyin rahatlıkla bulunabileceği İstanbul, dünyanın her yerinden farklı esintiler taşıyor[2].

Yöresel alışverişe dönersek.. Özellikle Türkiye’de yöresel ürün alışverişi tüm Türkiye’de yapılabilir. Anadolu’nun en güzel köşelerinde yöreye özgü bir kilim, bir nargile, baston, halı, patik, bebek ya da kumaş bulabilirsiniz.

El emeği göz nuru bu ürünler, genellikle bölge halkı tarafından geleneksel üretiliş yöntemiyle üretilerek satışa sunuluyor. Bu yüzden de her biri birbirinden özel ürünler. Örneğin Gaziantep’te Bakırcılar Çarşısı’ndan tarihi yöntemle yapılan bakır mutfak ürünleri, Van’da otlu peynir ve savat (gümüş), Bitlis’te Ahlat bastonu, Hizan fındığı, Adilcevaz cevizi ve Mutki kara kovan balı, Mardin’de telkâri, Kocaeli’de Karamürsel sepeti, Kandıra bezi ve Hereke halısı, Eskişehir’de lületaşından yapılan tespih, pipo, biblo ve takılar alınabilir.

[1] http://www.milliyet.com.tr/kadinlarin-alisveris-tutkusu-pembenar-detay-markalardanhaberler-1892953/ , Erişim Tarihi: 31.03.2016.

[2] https://goturkey.com/tr/pages/read/shopping , Erişim Tarihi: 31.03.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.