Gizemli Küpler Şehri: Phonsavan

Laos’un Phonsavan şehrinde bulunan Plains of Jars yani Kavanozlar Düzlüğü, son yıllarda turistler merakla ve yoğun ilgiyle gezdiği bir yer. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kavanozlar Düzlüğü’nün sırrı henüz açığa kavuşmuş değil üstelik.

2000 yıllık geçmişe sahip Kavanozlar Düzlüğü, şehrin 160 farklı bölgesine dağılmış. Taştan yapılmış küplerin bazılarının büyüklüğü 3 metreyi aşıyor. Farklı boyutlardaki dev kavanozların neden yapıldığına dair arkeologların iki farklı teorisi var. Bunlardan birine göre arkeologların bazıları ölenlerin cenaze törenlerinde ölü bedenleri yerleştirmek için kullanıldığını düşünürken, diğer bir teoriye göre ise Pakhanh şehri fethini kutlamak için yapılan partide, bölgeye özgü ünlü Lao Lao viskisini saklamak için yapılmış olduğu öne sürülüyor.

Ağırlıkları 600 kilodan 6 tona kadar ulaşan bu kavanozların bazıları savaşta bombalar nedeniyle zarar görmüş.

Avrupa ülkelerine göre son derece uygun bir gezi mekanı olan Laos’u, kısıtlı bütçeyle gezmek isteyen gezginler öncelikli olarak tercih edebilir.

Kaynak: https://yoldaolmak.com/gizemli-kupler-plain-of-jars.html

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.