Mantar Avına Hazırlanın!

Mantar safari turizmi, son yıllarda gelişim gösteren alternatif turizm türlerinden biri. Eko turizmin gelişmesiyle birlikte önem kazanan doğayla iç içe turizm türlerine paralel olarak mantarlara olan ilgi de arttı. Henüz tam olarak tüm türleri keşfedilememiş olan mantarlar, hala gizemini korudukları için de ilgi çekici.

Nemli hava mantarın nefesidir. Dolayısıyla mantar safari de böyle daha ıslak alanlarda yapılıyor. Mantar safari turizmi, nemli ve yağmurlu ormanlarda mantarları arama, toplama ve fotoğraflama faaliyetlerini içeriyor. Mantar türlerini keşfetmek zor. Özellikle de zehirli olanlar ölümcül olabiliyor. Bu yüzden mantar safarileri alanında uzman rehberler eşliğinde yapılıyor.

Türkiye’de henüz hak ettiği yeri kazanamamış olan mantar turizmi, dünyada oldukça gelişmiş görünüyor. Örneğin Pensilvanya’nın Tarihi Kennett Meydanı (Historic Kennett Square) bölgesi, son yıllarda gelişen gelir ağına rağmen hala ‘Dünyanın Mantar Başkenti’ olarak bilinmeye devam ediyor[1]. Bu bölgede mantar hasatı ve mantarların farklı alanlarda kullanımına yönelik bir endüstri kurulmuş, yıllar önce, 1855’te. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bir ‘Mantar Festivali’ bile var[2].

Dünyanın bir diğer önemli mantar üreten ülkesi Çin’dir.

İtalya’da Alba’da her yıl düzenlenen Mantar Festivali de bölgeye turist çeken önemli etkinliklerden biridir.

Fransızlar ise Loire Valley’de bir “Mantar Müzesi”ne sahip. Mantar severlerin ziyaret etmekten çok hoşlanacağı bu müzede, pek çok yabani ve alışılmamış mantar türünün tadına bakmak da mümkün[3].

Şapkalı Gizem Küre Dağları’nda..

Türkiye’nin yabani mantar deposu olarak bilinen bölgesi ise Küre Dağları’dır. Küre Dağları çeşitli doğal makro mantar türlerine ev sahipliği yapıyor. Bu mantarlar yerel halkın önemli geçim kaynaklarından. Yöre halkının topladığı ve bilinen beş mantar türü var:

  • Kanlıca Mantarı,
  • Ayı Mantarı,
  • Kuzu Göbeği Mantarı,
  • Yumurta Mantarı,
  • Kayın/İstiridye Mantarı[4].

Mantar deyince Türkiye’de akla gelen ilk isim Jilber Barutçiyan oluyor. Kurduğu Mantar Dostları grubu üzerinden organize olarak Türkiye’nin farklı köşelerinde mantar keşiflerine çıkıyorlar (https://www.facebook.com/mantardostlari). Barutçiyan’ın Türkiye’nin Mantarları isimli bir de kitabı var.

[1] http://historickennettsquare.com/8079-2/ , Erişim Tarihi: 10.04.16.

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Kennett_Square,_Pennsylvania , Erişim Tarihi: 10.04.16.

[3] https://umitapak.wordpress.com/2012/04/11/gurme-turizmi-ve-yiyecek-muzeleri-hakkinda/ , Erişim Tarihi: 10.04.16.

[4] http://www.wwf.org.tr/ne_yapiyoruz/doga_koruma/turkiyenincani/kure_daglarinin_sapkali_gizemi/ , Erişim Tarihi: 10.04.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.