Pedallar Doğada Dönüyor..

Son yıllarda ekoturizm gibi doğa dostu turizm türlerinin yaygınlaşmasıyla, bu kapsama girebilecek diğer turistik aktivitelerin de cazibesi yükseliyor. Doğa dostu bisikletin hem macera ve keşif tutkusunu artırması hem de çevreye zarar vermemesi, bisikletin eko turizm faaliyetlerine eklemlenerek yükselmesine imkân sağlıyor.

Bisiklete binerken doğal ortamlarda bulunmak, temiz doğa atmosferini solumak, ormanın yeşiliyle sarmaş dolaş olmak, göl akarsu kenarlarındaki manzarayı keşfetmek ve hayvanları kendi ortamında gözlemlemek gibi aktiviteler macera tutkunu sporcular için son derece cezbedici oluyor. Bir yandan bisikletiyle istediği hızda ilerlemenin keyfini yaşayan sporcu/turist, bir yandan da doğayı keşfedebiliyor. Tüm bunlarla birlikte ele alındığında, bireysel veya grup olarak açık alanda, yolda veya özel olarak hazırlanmış bir pistte bisiklet ile yapılan spor dalına bisiklet turizmi deniyor[1].

100 yılı aşkın süredir düzenlenen Fransa Bisiklet Turu (Tour De France), dünyanın en prestijli bisiklet yarışlarından biri. İlki 1903 yılında yapılan yarış zamanla Fransa sınırlarını aşarak düzenlenmeye başlamıştır. Artık Fransa Turu’nun etapları, Benelux ülkeleri, İtalya ve İsviçre’yi de kapsayacak şekilde düzenleniyor[2].

EuroVelo, Avrupa Bisiklet Yolu Ağı, 12 ayrı uzun yol rotası ile Avrupa içinde bisiklet ile seyahat etme imkânı sağlayan bir proje. Proje Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından geliştirildi. EuroVelo tabelaları şu anda Avusturya, Fransa, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Slovakya, İsviçre ve İngiltere’de mevcut[3].

Bisiklet turizmi dünyada hızla gelişmeye devam ederken Türkiye’de de son yıllarda yükselen marka kent çalışmalarıyla yeni turizm türleri denenmeye ve bu turizm türlerine uygun rotalar oluşturuluyor. Türkiye’de belirlenen bazı bisiklet rotalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Mevlana Konya Bisiklet Turu,
 • Giresun Yaylaları Bisiklet Turu,
 • “Dünya Tarihine Yön Veren Hz. İbrahim ve Göbeklitepe” Urfa Bisiklet Turu,
 • 4 Gün 3 Gece Ordu Bisiklet Turu,
 • Alanya Bisiklet Turu[4].

Bununla birlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen bisiklet festivalleri ile bisiklet sporu sürekli gündemde tutuluyor ve bisiklet rotalarının genişlemesine katkıda bulunuluyor:

 • Ölüdeniz Bisiklet Festivali,
 • Az Bilinen Antik Kentler Turu,
 • Yüz Yıllık Macera,
 • Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu,
 • Köyceğiz Portakal Çiçeği Bisiklet Festivali,
 • Keşan Saros Dağ Bisikleti Festivali[5].

[1] http://markakent.com/kose-yazisi/turkiye-icin-onemli-bir-potansiiel-bisiklet-turizmi , Erişim Tarihi: 16.04.2016.

[2] http://www.atlasdergisi.com/kesfet/kultur/fransa-bisiklet-turu.html , Erişim Tarihi: 16.04.2016.

[3] http://www.eurovelo.org/home/what-is-eurovelo/ , Erişim Tarihi: 16.04.2016.

[4] http://www.pedalliyorum.com/ramazan-bayrami-tatilinde-710-temmuz-3-gece-4-gun-giresun-yaylalari-bisiklet-turu.html , Erişim Tarihi: 16.04.2016.

[5] http://www.pedalliyorum.com/bisiklet-festivalleri-listesi.html , Erişim Tarihi: 16.04.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.