Avrupa’nın En Büyük Kâğıt Müzesi

Avrupa’nın en büyük Kâğıt Müzesi’nin nerede olduğunu merak ediyor musunuz?

Peki, bu müzenin kendi ülkenizde, Türkiye’de olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?

Kocaeli’deki SEKA Kâğıt Fabrikası, Avrupa’nın en büyük Kağıt Müzesi olarak 2016 Kasım’ında ziyaretçiye açıldı.

SEKA Kâğıt Fabrikası

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından 1934 yılında temeli atılan fabrika, 1936 yılında dönemin İktisat Bakanı Celal Bayar ve beraberinde kentte gelen 2 tren dolusu davetli ile açıldı.

Yıllık 12 bin ton üretim kapasitesiyle faaliyete başlayan ve o yıllarda dünyanın en modern tesislerinden olan fabrika, 18 Nisan 1936’da ilk yerli kâğıdı üretti.

Fabrika sayesinde, ülkenin kâğıttaki ithal bağımlılığı sona erdi, gazeteler Kocaeli’de üretilen milli kâğıtlara basılmaya başlandı. Kuruluş sürecinde “zarar eder” şeklinde tartışmalara sebep olan fabrika, kısa sürede daha da büyüyerek, bölgedeki binlerce insanın ekmek kapısı oldu.

 seka2

Fabrikadan Müzeye

Fabrika alanında bulunan spor tesisleri ve sinema salonları, Kocaelililerin sosyal ihtiyaçlarını da büyük ölçüde karşıladı.

Fabrika 2005 yılında Belediyeye devredildikten sonra üretim faaliyeti sonlandırıldı.

Belediye, bu tarihten sonra fabrikanın bin 100 dönümlük arazisi üzerinde Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesini başlattı.

Kıyı kesimini kapsayan alanda yapılan çalışmalar sonucu 2006 yılında son halini alan “Sekapark”, ülkenin en büyük eğlence ve dinlence alanlarından biri olarak hizmete girdi.

kagit-fabrikasi

Yaklaşık 3,5 yıl süren restore çalışmaları kapsamında, üretimde kullanılan tarihi makinelerin de onarıldığı fabrika, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük kağıt müzesi olarak hizmete açıldı.

Müzede ziyaretçiler kağıdın yapım serüvenine eşlik edebiliyor.

 

 

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/avrupanin-en-buyuk-kagit-muzesi-aciliyor-280488.html

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.