Vizesiz pasaportsuz Batum’a tatile gidin

1427479017_batum

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, Türkiye’ye 20 km uzaklıktadır. Eşsiz kültürel zenginliği ile göz dolduran şehir, ziyaret edenlerini, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle adeta kendisine hayran bırakıyor.

Liman ve ticaret merkezi olan Batum, aynı zamanda önemli bir tatil kentidir. Bakü petrol hattının sona erdiği şehir, petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla ünlenmiştir. Sarp Sınır Kapısı’nın açıldığı şehir olan Batum’a Türk vatandaşları pasaportsuz ve vizesiz olarak giriş yapabiliyor.

Nüfusun çoğunluğunun Gürcü olduğu kentte Ermeniler, Ruslar, Lazlar, Azeriler, Rumlar, Azeriler ve Abhazlar gibi çeşitli etnik gruptan insanlar yaşıyor.

Tarihi mekanları görmeden dönmeyin

Batum’a gittiğinizde geçmişi 1881 yılına kadar dayanan, başlangıçta 1,5 km olan, şimdilerde 7 km uzunluğu bulunan Batum Bulvarı’nı, Avrupa Meydanı’nın ortasından yükselen, elinde altın post olan Medea Heykeli’ni, Batum’un en gösterişli ve dikkate değer binalarında biri olan Eski Postane Binası’nı, Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu Alfabe Kulesi’ni, Tiyatro Meydanı’nı, tiyatroda yer alan deniz tanrısı Poseidon Heykeli’ni, sık sık konser ve konferanslar için kullanılan Batum Piazza Meydanı’nı, Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı Ali ve Nino Heykeli’ni, dünya’nın en büyük 2. botanik bahçesi olan Batum Botanik Bahçesi’ni mutlaka görün.

Kutsal yerleri görün

Tarihi yerlerin yanı sıra kutsal yerleri de ziyaret edin. Bu anlamda bir Osmanlı eseri olan 1860’lı yıllardan kalma Batum (Orta) Camii; Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary); Piazza Meydanı’nın hemen yakınındaki St Nickolas Church görülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.