Mevsim: Büyülü Beyaz..

Dört mevsimin yaşanabildiği Türkiye, farklı turizm çeşitlerinin de rahatlıkla uygulanabildiği ve bu yüzden turistlerin sıklıkla tercih ettikleri bir destinasyon. Kış turizmi de ülkemizi kış sezonunda da canlı tutan bir turizm çeşidi olarak ön plana çıkıyor.

Karlı kocaman dağlar, kayak yapan insanlar ve bembeyaz bir görüntü kış turizmi deyince akla gelenler… Kış turizminin uygulanabilmesi için tam da bunlar gerekli; belli bir yükseklik ve eğime sahip alanlar, bolca kar, yürüyüş, tırmanış ve kayak gibi aktivitelerin yapılabileceği teknik donanım ve konaklama imkânlarının varlığı.

Kış turizminde imkânların artmasıyla turizm sezonunun dört mevsime yayılması sağlanıyor. Bu yüzden ülkemizde de her sene kış turizmi potansiyeli arttırılarak değerlendiriliyor. Türkiye’nin turizm stratejisinin belirlendiği Türkiye Turizm Stratejisinde, kış sporlarının ve turizm merkezlerinin geliştirilmesini öngören ‘Kış Turizmi Koridoru’ hattı çizildi. Bu koridor Erzincan, Erzurum, Ağrı, Kars ve Ardahan şehirlerini kapsıyor. Bunun dışında ülkemizde kış sporları turizminin yapılabileceği belli başlı toplam 28 adet turizm merkezi mevcut. Bursa, Bolu, Kayseri, Kastamonu, Kocaeli, Isparta, Artvin, Bayburt, Denizli, Aksaray, Gümüşhane, Samsun ve Mersin ülkemizdeki kış sporları turizm merkezlerinden bazıları[1]. Önümüzdeki yıllarda bu sayının 50’nin üzerine çıkarılması planlanıyor[2].

Ülkemizde en bilinen ve tercih edilen kayak merkezlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Sarıkamış Kayak Merkezi (Kars)
 • Kartepe Kayak Merkezi (Kocaeli)
 • Uludağ Kayak Merkezi (Bursa)
 • Palandöken Kayak Merkezi (Erzurum)
 • Kartalkaya Kayak Merkezi (Bolu)
 • Erciyes Kayak Merkezi (Kayseri)

Dünyada kış turizminin başlangıç noktası olarak bilinen ve dünyanın en güneşli kayak merkezi olarak ünlenen İsviçre, günümüzde hala bu ününü ve tercih edilirliğini koruyor. Özellikle Avrupa kış turizmi bakımından önemli bir potansiyel taşıyor. İsviçre, Fransa ve Avusturya Avrupa’nın önemli ve köklü kış turizm merkezleri olarak ön plana çıkıyor. Bunlar dışında Almanya, İsveç, İtalya, İspanya ve Andorra dünyadaki diğer bazı kış turizmi merkezlerinden.

Dünyada ilk akla gelen kayak merkezlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • St. Moritz Kayak Merkezi (İsviçre)
 • Les Deux Alpes Kayak Merkezi (Fransa)
 • Mayrhofen Kayak Merkezi (Avusturya)
 • Flaine Kayak Merkezi (İsviçre)
 • Alpbach Kayak Merkezi (Avusturya)

[1] http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/TR,10177/kis-sporlari-turizm-merkezlerine-iliskin-genel-bilgiler.html, Ulaşım Tarihi: 3.3.2016.

[2] TÜRSAB Kış Turizmi Raporu, http://www.tursab.org.tr/dosya/12196/tursab-kis-turizmi-raporu119314251845-1_12196_3978793.pdf , Ulaşım Tarihi: 3.3.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.