Kış Mevsimi Tatil Seçeneklerine Göz Atmak İster misiniz?

Kış mevsimi yaklaşıyorken kışın tatile nerelere gidilebilir, nerede daha fazla aktivite çeşidini bir arada buluruz diyenler, şimdiden plan yapmak isteyenler ve tabi ki bilgi sahibi olmak isteyenler size sesleniyoruz. İşte kış mevsimi tatil seçenekleri…

Sarıkamış Kayak Merkezi

Çam ağaçlarıyla kaplı kayak merkezi, hem doğal güzellikleri hem de karın cinsi açısından dünyanın en uygun tesislerinden biri olma özelliğini taşıyor. Sarıkamış’ta kayak sporu için oldukça elverişli olan kristal kar bulunuyor. Yılda ortalama 4 ay boyunca burada kayak yapabilirsiniz. Aralık ayından Nisan ayının ortalarına kadar kaliteli kar Sarıkamış’ta sizi bekliyor[1].

Dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi, size çok da uzak değil. İstanbul’dan uçak ile yola çıktığınızda en geç 2 saat sonra gözlerinizi kamaştıran beyazlığa uzanabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Özellikle İstanbul’a yakınlığı ile günübirlik gezilerin ve hafta sonlarının vazgeçilmezi olan Kartepe Kayak Merkezi, sadece kış mevsiminde değil dört mevsim eğlenebileceğiniz bir merkez. Kartepe’de yazın yüzme ve yelken, kışın kayak ve snowboard, ilkbahar ve sonbaharda trekking, kamp, piknik ve daha birçok aktivite yapabilirsiniz[2].

kartepe

Kartepe’de kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Şubat ayının sonuna kadar sürüyor. Bölgede farklı nitelikte konaklama imkânları mevcut.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ, Türkiye’nin en çok bilinen, en büyük kış ve doğa sporları merkezine sahiptir. Kış aylarının gözde mekanlarından olan Uludağ’da Kasım-Şubat ayları arasında kayak yapabilirsiniz. Bu köklü kayak merkezinde farklı nitelikteki konaklama imkanlarından çeşitli eğlence merkezlerine kadar vakit geçirebileceğiniz birçok alanı bir arada bulabilirsiniz.

Bölgede yaz aylarında da trekking ve kamp gibi doğa sporlarını gerçekleştirebileceğiniz uygun alanlar mevcut. Kış mevsimi yaklaşıyorken Uludağ size sadece bir hafta sonu kadar uzak.

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum’da yer alan Palandöken Kayak Merkezi, uluslararası olimpiyatların düzenlendiği bir pisttir. Dolayısıyla hem tesisleri hem de konaklama imkânları açısından oldukça geniş bir yelpaze sunar size. Bölgede her bütçeye uygun konaklama imkânına ulaşabilirsiniz[3].

Kayak sezonu Ekim ayının sonlarında başlayıp Mayıs ayının ilk haftasına kadar devam eder. Dolayısıyla ülkenin batısında kar kalmadığı zaman bile siz Palandöken’e gelip rahatlıkla kayak yapabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri’deki Erciyes, özellikle kışın tercih edilen bir kayak merkezi olarak bilinse de her mevsim açık olan bölge de birçok farklı aktivite seçeneği bulunmaktadır. Son derece gelişmiş tesislere sahip olan Erciyes’te, Aralık ve Mart ayları arasında 2 metreye ulaşan kar kalınlığı ile eşsiz bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz.

erciyes

Yılın diğer zamanlarında da Erciyes’i tatil ya da macera için tercih edebilirsiniz. Tırmanma, trekking, İskandinav yürüyüşü, uçurtma (paragliding), paraşüt, at sırtında gezi, yaz Toboggan (kızak) yolu, uçurtma sörfü, oryantiring, kamping, dağcılık, off-road, motokros, dağ bisikleti, paintball, cross golf ve okçuluk Erciyes’te yapabileceğiniz etkinliklerden sadece bazıları[4].

 

 

[1] http://www.camkarotel.com/ski.php , Erişim Tarihi: 05.09.16.

[2] http://www.kayakmerkezleri.com.tr/kartepe-kayak-merkezi.html , Erişim Tarihi: 05.09.16.

[3] http://www.palandokenkayakmerkezi.com/index.php/ct-menu-item-3 , Erişim Tarihi: 05.09.16.

[4] http://www.kayserierciyes.com.tr/tr/Contents.asp?cid=145&chid=103&mn=su , Erişim Tarihi: 05.06.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.