Gastronominin Merkezi Gaziantep Dünyanın 8. Mutfağı

Türkiye’de gastronomi deyince akla ilk gelen destinasyon Gaziantep. Tarihi İpek Yolu güzergâhında bulunan Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşması, mutfağının da zengin olmasının en temel sebebi. Gaziantep mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü bulunuyor.

Bu zengin mutfak dünyanın da dikkatini çekiyor elbette. Gaziantep, UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi dalında giren Türkiye’nin ilk şehri oldu. Geçtiğimiz günlerde de Gaziantep mutfağı dünyanın 8. mutfağı olarak tescillendi. Böylece turistlerin daha da fazla dikkatini çeker oldu[1].

Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler kebap çeşitleri oluyor. Bilinen türlerin dışında tam 32 farklı türde kebabı Gaziantep’te tatmak mümkün. Sebzeli, ayva, elma, frenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu, yeni dünya ve tas kebabı bu türlerden bazıları..

kebap

Kebap dışında neler mi var Gaziantep’te?

26 çeşit köfte, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva var.

Gaziantep mutfağında yoğurtlu yemeklerin de hatırı sayılır bir yeri var. Çağla aşı, orman, sahte yuvarlama, bakla, çiğdem aşı, bezelye, elma aşı, fasulye, kabak, keme, köfte, mantar, patates, soğan ve yuvarlama akla ilk gelen yoğurtlu yemek çeşitleridir[2].

Gastronomi turizmine yönelik bir seyahat planınızda akla gelmesi gereken ilk durak Gaziantep olmalı.

 

 

[1] http://turizmreport.com/gaziantep-mutfagi-dunyanin-8-mutfagi-olarak-tescillendi/ , Erişim Tarihi: 28. 09. 2016.

[2]http://www.gaziantep.net/mutfak/ , Erişim Tarihi: 28.09.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.