Hava-i Berrah Sizi Bekliyor!

Ordu’nun Fatsa ilçesinde bulunan Kabakdağı köyü, 1878 yılında Osmanlı Rus Savaşı’yla bölgeye Batum’dan göç eden Gürcü halk tarafından kurulmuş. Köy halk arasında Hava-i Berrah olarak biliniyor. Yani burası berrak havalı bir köy. Gürcü halkın gelenek ve göreneklerinin yaşatılması için kurulan köyde; Gürcülere özgü yemeklerden tadabilir, Çveneburi adıyla bilinen düğünlerinde birlikte oynayabilirsiniz[1].

Köyde 2001 yılından bu yana organik tarım ve eko turizm sürdürülmektedir. Organik tarım konusunda son derece başarılı olan köyün havası da burayı yaşanılır bir yer kılıyor. Ayrıca köyde 100’den fazla yöresel yemek çeşidini deneme imkânına sahip oluyorsunuz.

Köyün oksijeni bol havası, organik yiyecekleri ve sağlıklı yaşantısı bir cazibe merkezi oluştururken tarihi dokusu da göz dolduruyor. Köyde 100’e yakın tarihi ev bulunuyor. Bu evlerin alt katları taş, üst katları ise ahşap. Eko turizm çalışmaları kapsamında bu evlerden bazıları restore edilerek konaklamaya açıldı[2].

Köyün geleneksel evlerinde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Burada köylülerle birlikte organik sebze bahçeleri ve doğal bir yaşam döngüsü keşfedilmeyi bekliyor. Günlük hayatınızda rastlayamayacağınız tavuk, inek, at, arı kovanı gibi hayvanları gözlemleyebilir, kısa gezintilere çıkabilirsiniz[3]. Günün sonunda Gürcülere özgü içinde 32 farklı oyunun yer aldığı 32 Gayde adlı oyuna siz de dahil olabilirsiniz.

Köyün en önemli özelliklerinden biri de ulaşımın çok kolay olması. Ordu-Giresun Havaalanına yarım saat mesafede olan köy, nerdeyse bir hafta sonu uzağınızda…

 

[1] http://www.ekoturizmkoyleri.com/#!blank/nq2iy , Erişim Tarihi: 06.09.16.

[2] http://www.patikaa.com/eko-turizmin-oncusu-kabakdag/ , Erişim Tarihi: 30.09.16.

[3] http://www.bilgiagi.net/ekoturizm-koyu-kabakdagi/119715/ , Erişim Tarihi: 06.09.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.