Buzda Balığa Ne Dersiniz?

Balıkçılık turizmi iki biçimde yapılıyor. İlki klasik anlamda yapılan geleneksel balıkçılık ve özellikle turizmi canlandıran sportif olta balıkçılığı. Günümüzde her iki balıkçılık türü de gelişim aşamasındadır.

Balıkçılık turizmi, birçok turizm türüyle ilişkilendirilebilecek niteliğe sahiptir. Dolayısıyla içinde barındırdığı kültürel, macera,  doğa, gastronomi,  yerel toplumla iletişim gibi öğeleri ile turist beklentilerini ve eğilimlerini bünyesinde barındıran önemli bir turizm çeşidi olarak, özellikle gelişmiş ülkelerde ön plana çıkmaya başlamıştır[1].

İtalya, geleneksel balıkçılık turizminin doğduğu topraklar olarak biliniyor. Bu nedenle de geleneksel balıkçılık dünyada ‘Pesca Turismo’ adıyla ünlenmiş durumda. İtalya’nın yanı sıra Akdeniz Havzası, ABD, Güney Amerika ülkeleri, Rusya, Uzakdoğu gibi birçok coğrafyada geleneksel balıkçılık turizmi yapılıyor[2].

İtalya'da balık

Dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenen günübirlik turlarla balıkçılık turizmine dahil olabilirsiniz. İtalya’da geleneksel balıkçı tekneleriyle düzenlenen günübirlik turlar, kişi başı 50 Euro civarında.

Rusya’da balıkçılık turizmini farklı biçimde deneyimleyebilirsiniz. Buz üzerinde gerçekleştirilen balık avı, her yerde rastlayamayacağınız cinsten bir macera. ABD’de nehirlerde yapılan balıkçılık turizmi, nehrin sakin ve huzurlu atmosferinde size farklı bir tecrübe sunuyor.

Rusya buzda balık

Dünya ölçeğine göre Türkiye’de henüz tam olarak balıkçılık potansiyeli değerlendirilememiş. Ülkemizde Çanakkale, İzmir, Antalya, Mersin, Muğla gibi denize kıyısı olan şehirlerde yürütülen balıkçılık turizmi faaliyetleri gelişmeye devam ediyor.

 

 

[1] https://www.researchgate.net/publication/299367211_TURIZM_TALEBINDE_YENI_EGILIMLER_BALIKCILIK_TURIZMI , Erişim Tarihi: 11.07.16.

[2] http://www.turizmaktuel.com/haber/dunyada-yeni-trend-balikcilik-turizmi , Erişim Tarihi: 11.07.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.