Güzel Atların Ülkesinden Vezüv’e Atlı Doğa Yürüyüşü

Göçebe bir toplumdan gelen bir halk olarak ata binmek neredeyse en temel faaliyetlerimizden. Tarihi dizilere, filmlere biraz göz atmak eski zamanları hayal edebilmek için yeterli. Eski zamanların ulaşım aracı, muhteşem görüntüleri ve asil duruşlarıyla atlar…

Binicilik turizminin de ülkemizde önde gelen turizm türlerinden biri olması ve her geçen gün gelişiyor olması tesadüf değildir. Binicilik turizmi, eğitimli bineklerle, sınırları belirlenmiş doğal bir ortamda veya özel pistlerde rekreasyon amaçlı yapılan gezileri ifade eder. Binicilik turizmi adı altında atlı doğa yürüyüşleri, atı tanıma, küçük parkurlarda tur gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Atlı doğa yürüyüşleriyle mekânın kültürü ve coğrafi yapısı gezilerek keşfedilir.

izmirde at

İtalya’da, binicilik turizminin bir kenti keşfetmedeki rolü keyifle deneyimlenebilir. Burada binicilik turizmi kapsamında kalelere, manastırlara, antik kentlere, kiliselere ziyaretler önerilmekte, arkeolojik kalıntıların keşfedilebileceği atlı yürüyüşler düzenlenmekte. Örneğin Napoli’deki Vezüv Dağı’na atlarla tırmanarak kratere ulaşabilir, bu aktif yanardağın çevresini atlarla keşfedebilirsiniz[1].

kapadokta at turu

Ülkemizde ise neredeyse her şehirde ata binebileceğiniz binicilik tesisleri ile kültür ve coğrafyayı keşfedebileceğiniz atlı turlar hızla gelişmektedir. Konya, Ordu, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Mersin, Kocaeli, Adana, Antalya gibi şehirlerde önemli binicilik tesisleri hizmet veriyor. Bununla birlikte örneğin Kapadokya, ‘Güzel Atların Ülkesi’ olarak ön plana çıkan destinasyonlardan. Antik Çağ’dan bu yana atlarıyla ünlü bölgede artık bölgenin doğal ortamını atlı yürüyüşler ile keşfedebilirsiniz[2].

 

 

 

 

 

[1] http://www.atdunyasi.com/book/sayi-47/index.html , Erişim Tarihi: 05.07.16.

[2] http://www.atdunyasi.com/guzel-atlarin-ulkesi-kapadokya/, Erişim Tarihi: 05.07.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.