Çeşme, hem tatil hem de sağlık turizmi açısından popüler

Ege Bölgesi’nin en yoğun nüfusa sahip İzmir ilinin en gözde tatil beldelerinden biri olan Çeşme’nin son on yıldan beri popülaritesi artmaya devam ediyor. Tatilcilerin yoğun olarak tercih ettiği Çeşme, her yıl yerli yabancı çok sayıda turist ağırlıyor. Çeşme, hem tatil turizmi hem de sağlık turizmi açısından oldukça popüler olup, 7’den 70’e herkese hitap eden turistik bir yerdir.

cesme2

Ege Denizi’nin batı ve güneyinde yer alan ilçenin kuzeyinde Karaburun, doğusunda Urla ilçeleri bulunuyor. Turizm açısından hatrı sayılır bir yere sahip Çeşme, tarihteki on iki İyon kolonisinden biridir. İlçedeki ekonomik durumu turizm belirliyor. Yarımadanın ilk antik yerleşim yeri olan Ildırı (Erythrai), ilçenin görülmeye değer tarihi zenginliklerindendir.

Binlerce yıllık bir tarihin mükemmel doğa güzellikleri ile örülü olduğu ve fevkalade taş işçiliğine sahip surlarla çevrili olan kentte Athena Tapınağı ve tiyatrosu, en çarpıcı Osmanlı eserlerinden biri olan Çeşme Kalesi, Çeşme Arkeoloji Müzesi, Osmanlı döneminden kalan kervansaraylar, Anonim Çeşme, Sadık Bey Çeşmesi, Dalyanköy’deki Eski Cami görülmeye değer tarihi yerleri arasındadır.

cesme1

Çeşme’de 2 km’ye yakın uzunluktaki geniş ve beyaz kumlu plajlarda tatilin tadını çıkarabilir, denizin içinden kaynayan sıcak termal kaplıcaları sayesinde sağlığınıza katkı yapabilirsiniz.

Birbirinden muhteşem koylar, masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz plajları arasında şunları sayabiliriz: Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy, Sakızlı Koy, Yorgi Koyu, Çeşme Paşalimanı Plajı, Çeşme Pırlanta Plajı, Çark Plajı, Ilıca Plajları. Çeşme plajlarının ve özellikle Ilıca plajının en önemli özelliklerinden biri de, kıyıdan denize doğru yaklaşık yüz metrelik bir şeridin insan boyunu geçmemesidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.