Sağlık Turizmi Pazarı Büyüyor

Sağlık arayışı serüveni insan var olduğundan bu yana devam ediyor. İnsanın en temel iç güdülerinden biri olarak tanımlayabiliriz sağlık arayışını. Yüzyıllardır devam eden bu süreç günümüz imkan ve şartlarında artık turizme de eklemlenmiş durumda.

Sağlık turizmi, sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla ikâmet edilen yerden başka bir yere seyahat edilmesi ve gidilen yerde en az 24 saat kalınarak sağlık ve turizm olanaklarından yararlanılması olarak tanımlanabilir. Belirtilen amaçlarla seyahat eden kişiye de sağlık turisti denilmektedir[1].

Türkiye son teknolojiye sahip donanımlı hastaneleri, uzman doktor sayısı ve en önemlisi dünya ülkelerine göre düşük maliyetli sağlık hizmetleri ile birçok ülke vatandaşı tarafından sağlık turizmi kapsamında tercih edilen bir ülke. 2013 yılında Türkiye’ye sağlık turizmi için gelenlerin sayısı 300 bin. Elde edilen gelir ise 2.5 milyar dolar.

Diğer ülkelere oranla oldukça hesaplı tedaviler sunan Türkiye, hem sağlık hem turizmi birleştirmek isteyenler için önemli bir alternatif olarak ön plana çıkıyor. Sadece zorunlu tıbbi ameliyatlar için değil saç ekimi ve estetik operasyonlar için de tercih edilen bir ülke Türkiye. Saç ekimi ülkemizde ortalama 5 bin TL iken bu rakam Avrupa’da 10 bin Euro, ABD’de 30 bin Dolar seviyesinde.

Turistler sağlık turizmi için ülkemizde en çok Antalya’yı tercih ederken Almanya, Rusya ve Libya ülkeye en çok gelen sağlık turistleri[2].

 

[1] http://www.saglik.gov.tr/SaglikTurizmi/dosya/1-91778/h/turkiye-medikal-turizm-degerlendirme-raporu-2013.pdf, Erişim Tarihi: 13.3.16.

[2] TÜRSAB 2014 Sağlık Turizmi Raporu, http://www.tursab.org.tr/dosya/12186/saglikturizmiraporu_12186_5485299.pdf , Erişim Tarihi: 13.3.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.