Sülükten Gelen Güzellik

Adını enteresan duyup da şaşırmayın. Hirudoterapi, geleneksel tedavi yöntemlerimizden biri olan sülükle tedavi aslında. Sülükle yapılan tedavileri büyüklerimizden çokça dinlemişizdir. Artık günümüzde bu tedavi yöntemi daha hijyenik bir şekilde ve kurumsal ortamda uygulanmakta.

Hirudoterapi, sülüğün insan vücudunun gerekli noktalarına yapıştırılması ile yapılan doğal bir tedavi yöntemidir. Tedavi ise sülüğün kan emme esnasında 100 kadar enzimi hastaya vermesi esasına dayanıyor[1].

Sülükle tedavi tarihin eski dönemlerinden beri uygulanmakla birlikte özellikle ülkemizde geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olarak köklü bir geçmişi vardır. Avrupa ve Asya’da çok sayıda sağlık merkezinde yürütülen hirudoterapi seansları için uygun sülükler, ülkemizden temin ediliyor. Dolayısıyla bu tedavi yöntemi aynı zamanda önemli bir şifa turizmi alanı olarak gelişiyor.

Hirudoterapinin en etkili olduğu alanlardan bazıları şöyle; Kan dolaşımı bozuklukları, eklem hastalıkları, işitme kaybı, migren, egzama, akne ve varis …

Ülkemiz dışında başta Amerika, Almanya, Rusya, Fransa ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede sülük tedavisi uygulanıyor.

Ameliyatsız güzellik yöntemi olarak bilinen sülükle tedavi yöntemi, cildin gençleştirilmesi amacıyla da kullanılmakta. Demi Moore ve Petek Dinçöz gibi bazı sanatçıların da bu yöntemi bir güzelleşme yöntemi olarak kullandıkları biliniyor.

[1] http://www.milliyet.com.tr/dogal-detokslarla-saglikli-hayat-gundem-2011800/, Erişim Tarihi: 25.07.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.