Erdek’te yaşam da, tatil de bir başkadır

Tarihte Artake adıyla anılan ve ülkemizin ilk sayfiye yerlerinden biri olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda yer alır. Balıkesir iline bağlı ilçe, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, uzun sahili, temiz denizi ile bilinir. İnce kumlu upuzun sahilleriyle güneydeki tatil merkezlerini aratmayan Erdek, kumsalları ve tarihi yapısı ile Marmara’nın en çok tercih edilen bölgeleri arasında yer alıyor.

Marmara’nın turizm merkezleri arasında sayılan Erdek’in tarihi M.Ö. 5400’lü yıllara kadar uzanıyor. Sitler tarafından kurulduğu düşünülen Erdek, tarihteki adını Sitlerin efsanevi kralı Artake’den almıştır. Sakin ve huzurlu bir sahil kasabası olan Erdek’teki halkın çoğunluğu mübadele zamanında Türkiye’ye göç eden Selanik ve Girit göçmenlerinden oluşuyor.

erdek

Anadolu’nun en zengin ve en kalabalık nüfusunun yaşadığı Marmara Bölgesi’ndeki ilk turizm merkezi olarak anılan ilçe doğa turizmine elverişlidir. Eskiden kıyıya yakın bir ada iken, zamanla karaya bağlanarak bir yarımadaya dönüşen Erdek’te sabah köy ekmeği ve yöreye özgü soslu zeytinlerle kahvaltı ettikten sonra civardaki köyler, adalar keşfedilmeli. Yakınlardaki Kapıdağ’ın ormanlık iç bölgeleri tam bir doğa harikası, temiz hava ve bol oksijen almak isteyenler buraya mutlaka uğramalı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden Erdek’e doğru devam eden 18 km’lik yol tam bir doğa harikası. Yol boyunca dört bir taraf yemyeşil. Bu yolun bitiminde ise ilk göze çarpan uzun sahil şeridi ve sahil yolu üzerindeki otel, kafe ve barlar… İlçenin limanındaki çay bahçeleri, insanı büyük şehirlerin kalabalığından uzaklaştırarak, huzurlu bir tatil yapmasını sağlıyor.

erdek1

Huzurlu, sakin, bol oksijenli, deniz ve kumun olduğu bir tatil arzuluyorsanız Erdek tam da size göre…

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.