Huzurun Yolunda Trekking..

Trekking, doğa yürüyüşü ya da uzun ve zorlu yürüyüş olarak tanımlanabilir. Kent insanının kendini şehirden dışarı atıp nefes almak istediği, dağ bayır yürüyüp doğayla iç içe vakit geçirmek istediği zamanların aktivitesidir bir anlamda.

Kentin boğucu stresinden kaçarak doğaya sığınan insan, doğanın zorlu ama huzur verici atmosferinde yaptığı yürüyüşlerle kendini buluyor, kendini dinliyor. Bu yüzden trekking hem bir kaçış hem seyahat diyebiliriz.

Trekkingin kent insanı için bir kaçış olması, günübirlik uygulanabilir trekking turlarını da canlandırır. Bu sebeple trekking turları hem günler süren uzun ve zorlu parkurlar hem de günübirlik daha basit rotalar içerir.

Dünyada uzun yıllardır yapılan trekking sonucu, önemli ve ün salmış rotalar oluşmuş. Avustralya’daki Overland Yolu, ABD Utah’daki The Narrows, Hint Himalayaları, Peru’daki İnka İzleri önemli trekking rotaları olarak ün salmış merkezlerden bazılarıdır.

Ülkemizde de turizmin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında trekking turizmi rotaları belirleniyor. Trekking, farklı turizm türleriyle de entegre biçimde sunularak her geçen gün yaygınlaşıyor. Bu çerçevede Türkiye genelinde doğa yürüyüşüne elverişli bazı yerler şöyle:

  • Akdeniz kıyı şeridi: Akdağlar, Beydağları, Bakırdağları, Hadim-Ermenek yöresinde Geyik Dağları ve Göksu Nehri yöresi, Anamur’un Yayla Kesimi, Mut İlçesi’nin dağlık kesimi, Tarsus ile Bolkar Dağları arasında kalan bölge, Adana-Kozan ve Kadirli ilçelerinin yayla kesimleri, Menteşe Dağları, Akçalı Dağları, Tahtalı Dağları, Binboğa Dağları.
  • Ege Bölgesi: Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları, Kaz Dağları, Boz Dağlar.
  • Marmara Bölgesi: Kırklareli ve Istıranca Dağları.
  • Karadeniz Bölgesi: Ilgaz ve Küre Dağları, Trabzon-Uzungöl ile Şavşat arasında kalan yaylalık kesim ve özellikle Kaçkar Dağları[1].

 

[1] http://arsiv.ntv.com.tr/news/112640.asp , Erişim Tarihi: 31.03.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.