‘Kehanet Merkezi Klaros’ Hakkında Ne Biliyorsunuz?

İzmir’in Menderes ilçesinde kazıları devam eden antik çağın önemli inanış merkezlerinden Klaros Kehanet Merkezi, her yıl binlerce yabancı turisti ağırlıyor. Ziyaretçileri arasında tarih ve kültür meraklılarının yanında bölgeye inanışları gereği gelenler de bulunuyor.

Klaros kutsal alanı, M.Ö. 13. yüzyıl sonunda kuruluşundan, M.S. 4. yüzyılda terk edilişine değin bir “Bilicilik Merkezi” olarak işlev yapmıştır.

klaros2

 

Dolunay kehanetleri

Klaros Bilicilik Merkezi’ndeki kehanetler, dolunay zamanı ay göğe yükseldikten sonra meşale ışığında yapılır. Ergenliğe henüz adım atmış 7 genç kız ve 7 erkeğin ellerinde defne yapraklarını sallayarak sunağın ve tapınağın önüne gelir ve burada tanrıya ilahiler okuduklarından bahsedilir. İnanışa göre tapınaklar tanrıların evidir ve bu nedenle tapınaklara giriş yasaktır. Halk olarak sadece tapınağın girişine kadar girilmesine izin verilirdi. Çok iyi süvari ve savaşçı olan Karlar’ın (Klaros yerel halkı) aynı zamanda çok iyi gemicilik yaptıkları ve kendilerine ait tersaneleri de olduğu bilinmektedir. MS 4. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte Klaros terkedilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.