Gaziantep’e Gitmeden Zeugma’yı Gezmek İster Misiniz?

Köklü bir tarihe sahip olan Gaziantep, bir yandan gastronomi turizmi ile tüm Dünya’da adını duyururken bir yandan da tarihi varlıklarını dünyanın dört bir yanına duyurmaya çalışıyor.

Ünlü Çingene Kız mozaiğiyle tüm dünyanın tanıdığı Zeugma Mozaik Müzesi’ni artık Gaziantep’e gitmeden de gezebilirsiniz. Müzenin sanal versiyonu olarak hazırlanan ‘www.zeugma.org.tr’ adresli internet sitesi üzerinden müzede sanal tur yapılabiliyor.

zeugma2

 

Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, Çince, Japonca ve Arapça olarak tanıtımların yapıldığı sitede, mozaiklere ilişkin fotoğraf galerisi ve mitolojik hikayeler bulunuyor.

Bilimsel yayın ve makalelere yer verilen, Zeugma Mozaik Müzesinin kat planı ve tanıtım broşürünün de paylaşıldığı site sayesinde Zeugma Antik Kenti ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi 360 derece sanal turla gezilebiliyor[1].

 

[1]  http://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/zeugma-mozaik-muzesi-sanal-ortama-tasindi-284933.html , Erişim Tarihi: 06.12.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.