Dünyadaki İlginç 5 Kutsal Mekan

Kimisi inanç gereği kimisi o bölgeye atfedilen bir hikâye gereği kutsal sayılan mekânlar, dünyanın her yerinden turistlerin akınına uğrayan önemli destinasyonlardır. Bu destinasyonların görsel manzarası da o bölgenin cazibesini artırıyor.

MEDİNE

Medine İslam’ın ikinci kutsal şehri olarak kabul edilir. Medine’nin en önemli yapılarından biri Mescid’i Nebevi’dir. Burası aynı zamanda Hz. Muhammed’in evidir. İçerisinde Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi, Mekke’de hac görevini yerine getiren ziyaretçilerin Kabe’den sonra en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir

 medine

 

LHASA

Tibet’te bulunan Lhasa, kelime anlamı olarak ‘Tanrıların Şehri’ anlamına gelir. Ancak şehir uzun yıllar yabancıların girişine kapalı olduğu için özellikle turistler tarafından ‘Yasak Kent’ olarak da biliniyor. Budistler için kutsal bir mekan olan Lhasa şehri, Himalaya Dağlarının tepesinde bir düzlüğe kurulmuştur. Budizmin kutsal lideri Dalay Lama’nın yaşamış olduğu şehirde, Jokhang Tapınağı, Norbulingka ve Potala Sarayı, Sera ve Drepung manastırı, Zhefeng Tapınağı olmak üzere Unesco tarafından koruma altında tutulan tarihsel önemi büyük olan pek çok site vardır.

lhasa

 

VARANASİ

Ganj Nehrinin kenarında kurulmuş olan şehir, Hindular ve Budistler için kutsal bir mekândır. Önemli bir hac merkezi olarak bilinir. Bu yüzden her yıl bir milyondan fazla hacı bu şehri ziyaret eder. İnanç sahipleri Ganj Nehrinin kutsal olduğuna inanır. Bu nehirde banyo yaparak günahlarının affedildiğine ve ölen bir kişinin ruhunun serbest bırakıldığına inanılır. Nehir kıyısında yakılan kişilerin külleri nehrin sularına savrulur.

varanasi

 

VATİKAN

Vatikan yüz ölçümü olarak Dünya’nın en küçük ülkesi sayılıyor. Papa tarafından yönetilen Vatikan, Katolik inanç için ruhani bir merkezdir. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Vatikan dini açıdan sahip olduğu önem dışında, ev sahipliği yaptığı sanat ürünleriyle de dikkat çekmektedir. Michelangelo, Bernini, Boticelli ve Raphael’in inanılmaz sanat eserleri, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Kütüphanesi, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzesi dâhil olmak üzere Vatikan’da görülecek pek çok şey var.

vatikan

 

PUSHKAR

Pushkar, Hindu Yaratılış Tanrısı olan Lord Brahma’nın yeryüzüne düşerek indiği yer olarak kabul ediliyor. Bu yüzden Hindistan’ın en eski şehirlerinden biri olarak bilinir. Pushkar Gölü Hindular için ilahi role sahiptir. Ekim ve Kasım aylarında bu göle girerek manevi açıdan arınırlar. Brahmanlara ait olan bu şehirde birçok tapınak bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük deve fuarına sahiptir.

pushkar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.