Albuquerque Uluslararası Balon Festivali

Dünyanın her yerinde farklı konseptlerde düzenlenen festivaller, turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Merakla beklenen Olimpiyatlar, spor müsabakaları ve geleneksel festivaller, binlerce turistin akınına uğruyor. Hele bir de birbirinden güzel karelerle karşılaşacağınız, gökyüzünün rengarenk olduğu festivaller düşünün…

Amerika’da New Mexico’da gerçekleşen festival, her yıl düzenli şekilde sürdürülüyor ve artık geleneksel hale gelmiş. 9 gün süren festivalde 800’den fazla balon havalanıyor. Bu özelliğiyle Dünya’nın en büyük sıcak hava balonu festivali olma özelliği taşır.

balon2

1972 yılından beri düzenlenen festival, ilk olarak Albuquerque yerel radyosunun 50’inci yıl kutlamaları için balonların uçurulması ile başlamış.

Dünyanın birçok ülkesinden farklı şekil ve boyutta balonlar bu festival çerçevesinden uçuruluyor. Festival kapsamında çeşitli etkinlikler ve yarışmalar da düzenleniyor.

Düzenlenen yarışmalar arasında balon kullanıcısının belirlenmiş bir bölgeye kusursuz inişi veya bir eşya atışı gibi etkinlikler bulunmaktadır. Diğer bir yarışmada en uzun uçuş yarışıdır. Bu uçuşlarda baloncular kendilerini bölgeden kilometrelerce uzaklıkta yarışı tamamlamış olarak bulabilmektedir.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen festival, fotoğraf merakı olanlar için de birbirinden güzel kareler yakalama fırsatı sunuyor.

 

Kaynak: http://www.fortuneturkey.com/fotograf/albuquerque-balon-festivali—abd-2926

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.