Peribacasını ATV’den Gördünüz mü?

Günümüzün sıkıcı dünyasından kopup, kendine biraz vakit ayırarak heyecan yaşamak isteyenlerin tercihi ATV… Motosiklet sürmekten korkanların ama bu zevki tatmak isteyenlerin vazgeçilmezidir[1].

ATV turizmi, kişisel zevke hitap eden bir turizm türü. Çoğunlukla hobi amaçlı yapılıyor. Dolayısıyla özel bir eğitim almadan herkesin kullanabileceği bir araç ATV. Düzenlenen ATV turlarında düzgün yollar yerine arazinin engebeli şartları tercih edilir. Bu yüzden ATV turlarında macera size eşlik eder.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi gören ATV turları ile turistler, tarihi mekânların yanı sıra peri bacaları, kanyonlar, akarsu kenarları gibi doğa harikalarını yakından görebilecekleri programlara katılabilirler.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ATV araçlarıyla yapılan safari turları, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Fethiye’de ATV araçları ile dar, tozlu ve taşlı patikalardan geçilerek yapılan ‘Quad Safari’ turları, turistlere adrenalin dolu bir gün geçirme fırsatı sunuyor. Haftanın her günü yapılan turlara İngiliz, Rus ve Hollandalı turistler yoğun ilgi gösteriyor. Yaklaşık 15 kilometre mesafe kat edilen Quad Safari turu, 2 saat sürüyor[2].

muğla ATV

Antalya Kaş’ta da benzeri nitelikte ATV turlarına katılmak mümkün. Kaş’ın köylerinin arasından geçerek tamamen doğayla iç içe düzenlenen turlarda, bir yandan Kaş’ın köyleri keşfedilirken öte yandan maceralı bir yolculuk sizi bekliyor olacak[3].

kapadokya

Yine Kapadokya, peribacaları arasında düzenlenen ATV turlarıyla büyük ilgi çekiyor. Turistler ATV’lerle gruplar halinde ve rehber eşliğinde Kapadokya’nın keşfedilmemiş zenginliklerini barındıran vadilerini ve peribacalarını geziyor[4].
 

 

[1] http://www.uykutulumu.com.tr/nesdir-doga-sporlari+i20#f3 , Erişim Tarihi: 06.06.16.

[2] http://www.haberler.com/tozlu-yollarda-atv-suren-turistlerin-tatil-7442592-haberi/ , Erişim Tarihi: 06.06.16.

[3] http://mavikas.com/site/turkish/gunluk-turlar/atv-safari/ , Erişim Tarihi: 06.06.16.

[4] http://www.haber50.com/nevsehir/turistler-kapadokyayi-atv-turlari-ile-kesfediyor-h71533.html , Erişim Tarihi: 06.06.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.