Safarinin Fotoğraflısı; Foto Safari Turizmi

Kameralı telefonların son hızla yayıldığı günümüzde, foto safari turizmi sizce ne kadar ilginç? Ya da foto safari turizmini uygulamak günümüz şartlarında kolay mı? Bu sorunun cevabı hem ‘evet’ hem ‘hayır’.

Fotoğraf çekmek günlük meraklarımız içinde yer alsa da, temelde fotoğrafçılık profesyonel bir uğraş. Yani hem zaman hem bilgi hem de ilgi gerektiriyor. Foto safari turizmi tam da bu üçlüye sahip olanlara hitap ediyor.

Foto safari, fotoğraf çekmek için doğal yaşam alanlarına düzenlenen geziler olarak tanımlanabilir. Doğası gereği özellikle doğa dostu turizm türleriyle eklemlenebilir. Örneğin, ekoturizm alanlarını, yaban hayatı, fauna ve flora türlerini, görkemli manzaraları, kalyon manzaralarını ve yerel halka özgü görüntüleri yakalamak isteyen eko turistler için foto safari turizmi önemli fırsat alanıdır. Bunun dışında botanik turizmi kapsamında değişik bitki fotoğrafları çekilebilir. Kuş gözlemciliği, kelebek gözlemciliği, trekking, kültür, sanat, tarih ve arkeoloji turizmleri kapsamında da alanına göre çok farklı foto safari turları gerçekleştirebilir, çok farklı nesne obje ve doğa ürünlerinin fotoğraflarını yakalayabilirsiniz.

Foto safari turlarını herhangi bir turistik aktiviteyi gerçekleştirirken yapabileceğiniz gibi sadece fotoğraf çekmek için farklı mekanlara düzenlenen turlar da mevcuttur. Kenya, Botswana, Namibya, Alaska, Etiyopya kabileleri, Tanzanya, Papua Yeni Gine kabileleri, Galapagos, Hindistan, Kuzey Norveç, Kuzey Finlandiya, Hindistan ve Cape Town gibi mekanlar özel olarak foto safari düzenlenen, farklı kabile, hayvan ve doğa fotoğraflarının çekimlerinin yapıldığı alanlardır.

Ülkemizde de foto safari düzenlenebilecek göz alıcı mekânlar mevcuttur. Denizli Pamukkale Travertenleri, Ürgüp Peri Bacaları, Göreme, Kaçkar Dağları, Safranbolu Evleri, Konya Mevlana, Trabzon Uzungöl gibi mekanlar başlıca fotoğraf çekilebilecek alanlar olarak öne çıkar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.