Masallar Diyarı Nevşehir

Nevşehir’in tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. Kent Türkiye’nin turizm cennetlerinden biridir. Tarih ve doğanın bütünleştiği Nevşehir’e, tarih boyunca yerleşen farklı uygarlıklar şehrin bir kültür cenneti olmasını sağlamışlardır. Nevşehir çağlar boyunca farklı yerleşimlere şahitlik etmiştir..

Kapadokya’da büyük bir hayranlıkla izlenen coğrafi oluşumların milyonlarca yıl önceye giden uzun bir öyküsü var aslında. Bölgeyi çevreleyen üç büyük yükselti Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağı bundan yaklaşık 10 milyon önceki jeolojik devirlerde aktif birer volkandı. Bu yanardağlardan püsküren lavlar zamanla bölgenin geniş platolarını, akarsu ve göllerini yani 25 bin kilometre karelik bir alanı yaklaşık 100 metre kalınlığında bir lav tabakasıyla örttü. Ürgüp ve civarında çok rastlanan şapkalı peri bacaları da dikkat çekmektedir.

imagesCABN6IJH

 

imagesCAQ8AQDF

untitled

imagesCANT5UPQ

CaveDwellingsofCappadociaTurkey

imagesCA3YKYU3

Turizm Aktiviteleri

At biniciliği

Kapadokya Bölgesinde önemli turizm etkinliklerinden biriside atlı doğa turizmidir.Doğanın güzelliği at sırtında daha da artmakta ve vadiler göze çarpmaktadır.

Balon turu

Doğal güzelliklerin daha iyi görülebilmesi için balon turu organize edilmiş ve geliştirilmiştir .Özellikle yabancı turistler için oldukça ilgi çekici bir aktivitedir.Net bir şekilde bütün nevşehir manzarası ayaklarınızın altında kalmakta  ve doğa harikasına yakından şahit oluyorsunuz.

Dağ ve Doğa yürüyüşleri

Volkanik tüflerin zamanla aşınması ile oluşan vadiler yürüyüş için oldukça uygundur.Göreme  Tarihi Milli Parkı özellikle doğal ve kültürel amaçlı yürüyüşler için uygundur.

Yemek Kültürü

Nevşehir’in yemek menüsü zengin ve ihtişamlı olmakla beraber yerel yemekler de mevcuttur. Genelde et tüketimi daha yaygındır. Üzüm yetiştiriciliği oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Nevşehir’in şarabı ünlüdür.Çorbalar ve Kebaplar vazgeçilmez yemek örnekleridir.Bulama ve dalaz da oldukça sevilen tatlı türleridir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.