Sağlıklı Beslenerek Toksinlerden Arınmak Mümkün!

GDO’lu yiyeceklerin hayatımızı neredeyse tamamen işgal etmesi, sağlıklı ürün bulmanın güçleşmesi, yoğun iş hayatı, stresli şehir yaşamı ve teknoloji bağımlılığı gibi temel bazı sebepler, sağlıklı ve stresten uzak bir yaşamın artık sadece hayallerde kalmasına neden oluyor. Bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi için ekstra zamanlara, ekstra mekânlara ihtiyaç duyuyoruz. Sağlıklı beslenme, zayıflama ve detoks merkezleri, kısa tatil vakitlerinde hayali gerçeğe dönüştürmeye çalışan merkezlerden sadece biri.

Sağlıklı beslenme aslında günlük hayatımızın normal bir rutini olmalı. Ancak ne yazık ki bilimsel gelişmeler her zaman fayda sağlayacak biçimde kullanılamıyor. Dolayısıyla artık dönem dönem vücudumuzda biriken zararlı maddelerden arınmamız gerekiyor. Bedenimizi biraz daha sağlıklı hale getirmemiz gerekiyor. İşte detoks buna deniyor. Vücudun toksinlerden arınması, bedenin içten temizlenmesidir detoks.

detoks2

Bedenin dinlenme ihtiyacı ile birleştirilen arınma ihtiyacı sonunda, son yıllarda detoks tatilleri daha çekici hale geliyor. Klasik tatil anlayışının tersine, vücudu arındırma amacı taşıyan detoks tatilinde kahve, şeker ya da alkolün yerini meyvelerden oluşan bir detoks kokteyli, besleyici gıdalar ya da organik mutfak ürünleri alıyor[1].

Sağlıklı beslenme, zayıflama, welness gibi bakış açılarının detoks ile birleştirilmesiyle, detoks tatilleri kapsamında yalnızca detoks kürleri uygulanması yerine organik mutfak ve besleyici gıdalardan oluşan tatil seçenekleri sunulmaya başlandı. Böylelikle alternatif bir turizm seçeneği oluşmuş oldu.

Sadece yurtdışında değil ülkemizde de bu tarz tatil seçenekleri yükselişe geçmiş bulunuyor. Örneğin ülkemizde 2009 yılında Bodrum’un Kadıkalesi koyunda bu anlayış doğrultusunda kurulan bir işletme, Avrupa’nın en iyi Spa ve Sağlık oteli ödülüne layık görülmüş. İşletme tamamen sağlıklı beslenme, organik mutfak ve detoks uygulamalarını dikkate alarak donatılmış durumda[2].

[1] http://www.turizmforumu.net/haber/26750/sektor-detoks-turizmini-kesfetti.html , Erişim Tarihi: 20.08.16.

[2] http://www.aksam.com.tr/yazarlar/detox-tatil-modasi/haber-322970 , Erişim Tarihi: 20.08.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.