Bitkilerin Dünyasında Hayat Var…

Fitoterapi, bazı hastalıkların tedavisinde bitkilerin kullanımına dayalı bir yöntemdir. Alternatif tıp çerçevesinde gelişen fitoterapi, modern tıbbın aksine sadece anlık bir tedavi yöntemi değil bitkilerin hayatımızda bir yaşam biçimi olarak yer almasını öngörür. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmak için ilaçlar yerine şifalı bitkilerin günlük hayatımızda yer alması gerek.

Fitoterapi dünyadaki birçok ülkede uygulanmakla birlikte günümüzde fitoterapinin en çok geliştiği ülke Almanya’dır. Ülkede bitkisel ürünler eczanelerde satılmakta.

Avrupa’nın en zengin bitki örtüsü çeşitliliğine sahip olan Türkiye’de de fitoterapi son yıllarda hızla gelişiyor. Özellikle fitoterapinin üniversitelerde okutulmaya başlaması ve fitoterapi merkezlerinin açılmasıyla bitkilerle tedavi düzenli ve daha kurumsal bir hal almaya başladı.

bezmialem

2015 yılında Türkiye’nin YÖK onaylı ilk fitoterapi merkezi olan Bezmialem Fitoterapi Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi bünyesinde açıldı. Bitkilerle tedavi konusunda bilimsel bir merkez olarak hizmet verecek merkez aynı zamanda bu alanda güvenilir bir merkez olarak ön plana çıkacak[1].

Türkiye zengin bitki varlığına rağmen bu potansiyelini turizm alanında yeterince değerlendiremiyor.

[1] http://www.fatih.bel.tr/icerik/11198/turkiyenin-ilk-fitoterapi-merkezi-acildi/ , Erişim Tarihi: 10.08.16.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.