Karadeniz’in Görkemli Kenti Gümüşhane

Gümüşhane masal diyarını andıran eşsiz bir güzellikte. Sizde bu muhteşem masalın bir parçası olmaya hazır mısınız?

Karaca Mağarası

Gümüşhane’nin turizmini canlandıran Karaca Mağarası, Torul ilçe sınırları içerisinde bulunuyor.Karaca Mağarası’nın toplam uzunluğu 256 metre olup, tamamı ile yatay bir mağaradır. Aynı zamanda 5 salondan oluşuyor. Her salon birbirine bağlı ve salonları birbirine bağlayan duvarlar damlataş sütunundan oluşmakta. Mağarayı gezerken birbirinden ilgi çekici damlataşlar, sarkıtlar, dikitler ve kalsit kritalleri, sütunlar ve bayraklar karşınıza çıkacak.

1377695973_karacamagarasi

Kazıkbeli Yaylası

Kürtün ilçesine bağlı olan Söğütlü Köyü sınırları içerisinde alır ve köy muhtarının yönetimi altındadır.Doğu Karadeniz bölgesinin en görülesi yerlerinden biri olan yayla, soğuk sularıyla hem Gümüşhane’den hem de çevre illerden gelen misafirlerini ağırlar. Yaylada alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Manav, bakkal, lokanta, pansiyon, otel, sağlık ocağı verilen hizmetler arasındadır.

1392368061_Kazikbeli_Yaylasi_(5)kazikbeli

Kürtün

Anadolu Türkmen tarihinin en önemli merkezlerindendir. Eski ismi Kürtün-i Bala’dır. Türkmen, Çepniler, eski ismi Kürtün’e gelerek yerleşmişlerdir. Daha sonra hayvancılık ve tarım ihtiyacı dolayısı ile daha aşağılara doğru göç etmişlerdir. En yakın olarak Şadı köyüne yerleşmişlerdir.Yöre Türkmen Çepnilerin merkez bölgesi olmasına rağmen birçok Türk boyunu da bünyesinde barındırmıştır. Çepniler, Hazarlar ve Peçenekler Kürtün ve yöresine Malazgirt Savaşı’ndan önce gelmiştir. Gümüşhane yöresinde Akkoyunlu ve Safevilerde hüküm sürmüştür. Bu buram buram tarih kokan merkezi ziyaret listenize eklemeyi unutmayın.

1375078999_kurtun

Santa

Gümüşhane’nin Yağmurdere Köyü’nden devam ettiğinizde karşınızda belirir Santa. Karadeniz dağlarının en ulaşılmaz noktasında olması, Santa’yı merak uyandırıcı kılıyor.Ağaç hattının üst sınırında, 1500 – 1800 metre irtifada, dik yamaca kurulu 7 köyün ortak ismi aslında Santa. Her daim dumanlı, günün belli saatleri dışında sis hiç kalkmıyor Santa’nın üzerinden. Bu merak uyandıran binbir rengin uçuştuğu güzelliği görmeden gitmeyin deriz.

1416910321_santa

Zigana

Gümüşhane ilinin sınırları içerisinde bulunan Zigana, bir kayak merkezi konumunda olup, Trabzon’a 70 kilometre uzaklıktadır.Pistler 1900 metre rakımla başlayıp 2.500 metreye kadar yükselmektedir. Özellikle Gümüşhane’den veya Trabzon’dan günübirlik yolculuk yapabilmek çok kolaydır. Aynı zamanda nereden gelirseniz gelin konaklayabileceğiniz çok güzel manzaralı tesisler bulunmaktadır.

1338277076_zigana-kayak-merkezi

Kromni Vadisi

Gümüşhane il sınırlarında fazla kimsenin bilmediği ve tarihte önemli bir yerleşim merkezi olan Kromni Vadisi, aynı zamanda önemli ticaret yollarının üzerinde bulunmaktaydı. Eğer yeni yerler keşfetmek istiyorsanız bu vadiye misafir olabilirsiniz.

1340019745_kromni

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, kuzeydoğusunda Karanlık Göl olmak üzere birçok göl yatağını içinde barındırmaktadır.18 tane buzul krateri ve yörede hayvan, kuş türleri de bulunmaktadır. Doğal bir güzellik olan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Artbel Gölleri Tabiat Parkı, gelecek nesillere de bırakılması ve halkın faydalanabilmesi için itinalı bir şekilde korunmaktadır.

1340190678_artabel-2

Geleneksel Yemekleri

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Gümüşhane ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Gümüşhane, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Karadeniz Bölgesinde bulunan Gümüşhane ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.Gümüşhane denince akla ilk gelen yöresel lezzetler tarhana, bulgur, yarma, erişte, çil peyniri, küme, tuhala, pestil, pekmezdir.

Gümüşhane Yöresel Çorbaları; Mantı Çorbası, Tatlı Çorbası, Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası,  Yavan Çorbası, Doduk Çorbasıdır.

Gümüşhane Yöresel Yemekleri; Pağla Denlisi, Borani, Lemis, Fıtfıt Haşılı, Patates Kavurması, Muhla, Yergök Dolması, Sütlü Haşıldır.

Gümüşhane Yöresel Tatlıları; Erişte Tatlısı, Asude Kuymağı, Kara Helva, Lalanga, Musta Tatlısı, Herle, Kömedir.

5238427635_182_379

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.