Keşfetmek Güzeldir..

Deniz-kum-güneş turizmi, tatil anlayışımızın içini tamamıyla dolduruyor. Bu yüzden oldukça uzun bir süre egemen turizm türü olarak kaldı. Ancak küreselleşme ile hem ülkeler hem insanlar arasında kısmen de olsa kalkan sınırlar sayesinde, alternatif turizm türlerine ihtiyaç duyuldu. İnsanlar yeni ülkeler keşfetmek, yeni şehirleri, yeni milletleri kültürleri tarihleri gelenek ve görenekleriyle tanımayı bir macera unsuru olarak görmeye başladılar. Bu arayış ile birlikte alternatif bir turizm türü olarak gündeme geldi tarih ve kültür turizmi.

Tarih ve kültür turizmi, adından da belli olacağı üzere, doğal ve tarihsel kültür varlıklarını, kültürel etkinlikleri, tarihi ve güncel sanat eserlerini turistik bir ürün biçiminde gezginlerin hizmetine sunan turizm anlayışıdır[1]. Hem tarihsel olanı hem de güncel olanı kapsar.

Tarih ve kültür turizmi aktiviteleri vesilesiyle bir şehrin hem tarihini keşfetmeye yönelik gizemli bir yolculuğa çıkabilir hem de bu esnada o şehrin kültürel dokusunun nasıl oluştuğuna ilişkin detaylı veriler toplayabilirsiniz.

Tarih ve kültür turizmi artık iç içe geçmiş aktivitelerle gezginlere sunuluyor. Örneğin Gaziantep’teki iç içe geçmiş hanları ve çarşıları gezerken bu han ve çarşıların tarihi dokusu görüp şehrin geçmişine yolculuk yaparken bu han ve çarşılarda hala sürdürülen el işçilikleri ve özellikle Gaziantep mutfağını donatan meşhur kap kacaklar ile acı biberleri burada keşfedebilirsiniz.

Ayrıca tarih ve kültür turizmi farklı turizm türleri ile de kolaylıkla eklemlenebilmektedir. Deniz-kum-güneş turizmi için gittiğiniz Antalya’da şehrin tarihini ve kültürünü keşfedebileceğiniz birçok fırsatınız olacaktır.

[1] http://www.festtravel.com/tr/kultur-turizmi-nedir, Erişim Tarihi: 27.03.2016.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.