Olympus’ta tatil yapın, tabiat yaşamına tanık olun

Yaz mevsiminin kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde tatil, gezi, seyahat dendiği zaman ilk aklıma gelen şehir Antalya oluyor. Özellikle de uzun zamandan beri gitmeyi çok isteyip de gidemediğim Olympus düşüyor aklıma. Ormanın ortasında Türkiye’nin güney sahilinde Akdeniz’in incisi olan Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı köyü yakınlarında küçük antik bir liman kentidir Olympus.  Çok özledim oraları. Yemyeşil doğası, uzun sahili, masmavi ve tertemiz denizi, mis gibi havası hiçbir yerde yok.

02

Antik döneme ait Likya Medeniyeti’nin en önemli limanlarından ikisine sahip Olympus’da otel yok, doğal güzelliğe sahip portakal ve nar ağaçlarının içerisindeki bungalovlar, apartlar ve pansiyonlar var. Yüksek binaların yapılmasına izin verilmediği için tabiatı bozulmayan mekan, eşsiz güzellikleri ve doğallığıyla dikkat çekiyor. Günümüzde yerli yabancı birçok turisti ağırlandığı mekanı, tatil yeri olarak çoğunlukla 20-40 yaş grubundaki kişiler tercih ediyor. Hem fiyatların ekonomik, hem de şehrin gürültüsünden uzak bir yerde olması tercih sebepleri arasında sayılabilir.

1 oly

Varolan apart, pansiyon ve bungalovların tamamının ağaçtan yapılması dolayısıyla Olympus’ta akşam yatarken böcek sesi duymamak mümkün değildir. Doğal cazibesinin yanı sıra tarihsel açısından da turistleri çeken kentte, Roma, Bizans dönemine ait kalıntıları da görebilirsiniz. Ağaçların arasından sahile doğru yürürken antik kentin güzelliklerine şahit oluyorsunuz. Ayrıca sahilin doğusundaki Çıralı Köyü’nde Çakal Tepe olarak adlandırılan Olympus’un sönmeyen ateşi Yanartaş’ı görünce hayretler içerisinde kalabilirsiniz. Yıllardan beri sönmeden yanan bu ateşi görmek için uzun ve merdivenli bir yoldan çıkacaksınız.

Tüm bunların yanında Olympus’un sahili nesli tükenmekte olan Caretta Carettaların (iri deniz kaplumbağası) yumurtalarını bıraktığı Akdeniz’in ender sahilleri arasında yer alıyor. Antik kente giderken yanınıza fotoğraf makinesi almayı unutmayın, her anınızı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.