Adrenalinin Adı Spor Turizmi

Modern hayatın kişilerin özgün tercihlerini daha hızlı, kolay ve kapsamlı biçimde değiştirme / yönlendirme imkânı sunmasıyla, turizm aktivitelerindeki çeşitlenme de paralellik gösterir. Deniz-kum-güneş üçlüsü artık hem insanları hem de ülkelerin ekonomilerini mutlu edecek sonuçlar üretmiyor. Turizmin 12 aya yayılarak yıl boyu ekonomik girdi sağlaması ülkelerin turizm politikalarını belirliyor. Turizm türlerinin çeşitlendirilmesi de turistlerin yüzünü güldürüyor. Artık macera, heyecan, tarih, kültür, keşif, oyun, spor her şey turizmin bir parçası olabiliyor.

Son yıllarda artan eğilimle ön plana çıkan bu turizm türlerinden biri de spor turizmi… İnsanların spor aktiviteleri için seyahat etmelerine spor turizmi deniyor. Bu seyahat hem aktif olarak spor yapanları hem de sportif faaliyetleri izleyenleri kapsıyor. Ralli şampiyonaları, Olimpiyatlar, Dünya Kupası gibi organizasyonlar dünyanın dört bir yanından seyirci akınına uğruyor.

2012 olimpiyat oyunlarında 8.8 milyon bilet satan İngiltere’nin bu oyunlardan karı 26 milyar doları bulmuştur[1]. El Clasico olarak bilinen dünyaca ünlü Barcelona ve Real Madrid takımlarının karşılaştığı futbol maçları, farklı uluslardan milyonların izlediği dünya gündemini değiştiren karşılaşmalardır. Bu maçlar için satılan en pahalı biletin 2.951 avro olduğu biliniyor[2].

Türkiye spor turizmindeki potansiyelini son yıllarda göstermeye başlıyor. Bu alanda dikkat çeken ve öne çıkan aktiviteler golf ve futbol. Bu aktiviteler için tercih edilen bölge ise Antalya. Belek’e gelen golf severlerin sayısı 160 bine yakınken kamp yapmak için yaklaşık 1200 futbol takımı her yıl buraya geliyor[3].

Bir spor turisti ortalama bir turistin 2 katı kadar harcama yapıyor. Dolayısıyla spor turizminin ülkede gelişmesi oldukça önemli. Ülkemizde futbol ve golfün yanı sıra uygulanabilen ve dünyanın çeşitli bölgelerinden turist çeken diğer spor turizmi aktivitelerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Yelken,
  • Rafting,
  • Paraşüt,
  • Dağcılık,
  • Kayak,
  • Yamaç paraşütü,
  • Scuba diving,
  • Bungee jumping,
  • Trekking,
  • Paragliding.

[1] http://www.hurriyet.com.tr/londra-da-7-milyar-dolarlik-oyun-21076723 , Erişim Tarihi: 9.3.2016.

[2] http://www.goal.com/tr/news/445/ispanya/2015/11/18/17448482/el-clasico-biletleri-el-yak%C4%B1yor , Erişim Tarihi: 9.3.2016.

[3] TÜRSAB Spor Turizmi Raporu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.